Tack för en fantastisk almedalsvecka!
Stort TACK till alla som diskuterade, vridit och vänt på jämställdhetsutmaningar, ledarskap och feminism på våra seminarium i Almedalen.
Tack till alla som kom på vårt mingel – det var fantastiskt! Över 350 kvinnor från olika delar av civilsamhället, näringslivet och politiken kom för att mingla och bygga nya broar.
Tack till alla som twittrat, instagrammat, facebookat och snackat gott om det arbete vi gör. Och tack till Nina Åkestam som höll årets feministiska almedalstal!
Och kanske det största tacket till våra fantastiska samarbetspartners som gjorde allt detta möjligt. Grymma TCO som var värdar för vårt mingel. Och Ledarna, Agenda PR och Green forum för samarbete med seminarium.
För er som missade oss i Almedalen eller helt enkelt vill uppleva allt igen – no worries, allt finns på film! Vi har också samlat ett par länkar till andra som skrivit om oss eller där vi medverkat. Trevlig läsning och lysning!
- Webbsändningen från seminariet ”Hur får kvinnor makten? Ett personligt samtal om strategier” med Birgitta Ohlsson, EU- och demokratiminister, och Kristina Ljungros, Förbundsordförande, RFSU och Coura Mbaye, Green Forum, lett av Camilla Wagner. (Vi ber om ursäkt för brusigt ljud på sina håll. Vi hade lite problem med mixerbordet.
- Webbsändningen från seminariet ”vem tar ansvar för de duktiga flickorna?”som handlade om unga kvinnors psykiska ohälsa kopplat till civilsamhället och vad vi kan göra åt det. I panelen satt Anders Wallner, Partisekreterare, Miljöpartiet. Hala Mohammed, Ordförande, Röda Korsets Ungdomsförbund. Erik Arroy, Ordförande, Sveriges förenade studentkårer: SFS. Pernilla Alexandersson, Jämställdhetsexpert, Add Gender. Ledde samtalet gjorde Sofia Brändström från Maktsalongen.
- Webbsändning från Årets Feministiska Almedalstal med Nina Åkestam.
- Sara och Sofia medverkade i God morgon Almedalen och pratade Årets Feministiska Almedalstal och lite annat.
- Sara medverkade i podden Maktministeriet och pratade om Maktsalongen, Almedalen och jämställdhet.
Urval av några andra som skrivit om oss:
- Artikel i Feministiskt Initiativ om Årets Feministiska Almedalstal
- Behind the scenes – Nina Åkestam skriver om hur hon föreberedde sig för talet
- Ellen Landeberg från Ledarna bloggar bra om och sammanfattar seminariet om strategier för makt
- Naturvetarbloggen listar Maktsalongen som bästa initiativet i Almedalen, det tackar vi för!
- Linda från IGTO-NTO sammanfattar också vårt mingel mycket bra: “Alla bara älskade varandra – stark kontrast till Jimmies tal”.